X

Din webbläsare stödjs inte längre!

Din webbläsare, Internet Explorer, är för gammal och stödjs inte längre av detta verktyg. Vänligen uppdatera din webbläsare till Microsoft Edge, Google Chrome eller Mozilla Firefox.

Tjej i gul regnkappa

Ny lagstiftning – EU väljer väg inom läkemedel

EU-kommissionen har lagt fram ett förslag till en förändrad läkemedelslagstiftning i EU. Lif välkomnar en modernisering för att möta den medicinska utvecklingen, men är kritiskt till att lagförslaget ger sämre förutsättningar för innovation, och därmed för Sveriges möjligheter att växa inom life science.

Sedan EU-kommissionen våren 2023 presenterade sitt förslag till en reviderad läkemedelslagstiftning har omvärlden och den internationella konkurrensen förändrats drastiskt. Lif anser att detta måste tas i beaktande i den fortsatta processen inom EU.

I mars 2024 enades EU-parlamentet om ett kompromissförslag kring läkemedelslagstiftningen, och i juni 2025 enades medlemsländerna i Ministerrådet. Sedan dess pågår förhandlingar om en slutgiltig lagstiftning i en så kallad trilog mellan EU-kommissionen, EU-parlamentet och Ministerrådet.

Lif anser att kompromissförslagen i vissa stycken är mindre tillväxthämmande än det ursprungliga lagförslaget, men att de i sin helhet är otillräckliga. I tider av geopolitisk osäkerhet måste EU säkerställa incitament för innovation och ekonomisk tillväxt. Sveriges röst är mycket viktig i den fortsatta förhandlingsprocessen. Vi måste få till en ny lagstiftning som ger utrymme för medicinska genombrott, som gör att nya innovativa behandlingar når fram till Europas patienter, och som stärker EUs konkurrenskraft.

På den här sidan beskriver Lif ett antal områden i EU-kommissionens förslag med stor inverkan på patienters tillgång till läkemedel och företagens möjligheter att fortsätta utveckla viktiga läkemedel i Europa, och vad som står på spel för Sverige.

Lifs remissvar till EU-kommissionens förslag till ny läkemedelslagstiftning

EU-kommissionens förslag syftar till att öka tillgången till läkemedel i medlemsstaterna och stärka Europas innovationskraft. Men den nuvarande utformningen går i direkt motsatt riktning och måste revideras, anser Lif.

  • Förslaget till ny läkemedelslagstiftning i EU gör svenska patienter och företag till förlorare.
  • Den europeiska innovations- och konkurrenskraften försvagas.
  • De immateriella rättigheterna för nya läkemedel försämras. Det hämmar forskning och utveckling.
  • Tillgången till läkemedel kommer inte att öka. Grundorsaken till den ojämlika tillgången finns på nationell nivå.
  • Förslaget till EU:s nya läkemedelslagstiftning måste ändras.

EU-kommissionens två övergripande målsättningar med lagförslaget

  • Mer jämlik tillgång till innovativa läkemedel: EU-kommissionen vill minska ojämlikheten i tillgången till framför allt nyare läkemedelsbehandlingar som finns mellan medlemsländerna.
  • Att stimulera innovation genom regulatoriska reformer som ger en snabbare och mer effektiv godkännandeprocess för nya läkemedel: EU-kommissionen vill stärka Europa för investeringar inom läkemedelsområdet och på längre sikt även unionens konkurrenskraft. Pandemin har tydliggjort behovet av en starkare läkemedelssektor inom EU.

Viktiga områden i EU-kommissionens förslag till ny läkemedelslag

EU:s lagstiftning om läkemedel är viktig för Sverige

Medan hälso- och sjukvård är en nationell angelägenhet för varje medlemsland är lagstiftningen inom läkemedelsområdet till stora delar EU-gemensam. Den omfattar regleringar längs hela livscykeln från tidig forskning till patienternas användning. Nuvarande lagstiftning behöver moderniseras för att bli mer anpassad till dagens och framtidens läkemedel.

Sverige är en av EUs ledande life science-nationer. Vår akademiska forskning är i världsklass, och vi har en stor företagssektor med små forskningsintensiva företag och stora globala läkemedelsföretag. Företagen bidrar till en god folkhälsa, samt via betydande läkemedelsexport till vår gemensamma välfärd. Fortsatt goda villkor för sektorns utveckling inom EU är helt avgörande för svenska patienter och för Sverige som ett exportberoende mindre land.

 

Uppdaterad: 12 november