
Richard Bergström skriver tillsammans med Europaparlamentarikern Christoffer Fjellner (M) i Sydsvenskan om problemet med resistenta bakterier. Att antibiotika kan köpas på apotek utan recept i Europa är ett större problem än att det utvecklas få nya produkter inom området.
Bergström och Fjellner vill nu att EUs nya hälsokommissionär John Dalli gör frågan till den mest prioriterade.
Debattartikeln om antibiotikaresistens i Sydsvenskan (nytt fönster)
- Det är beklagligt att AstraZenecas forskningsintensiva verksamhet i Lund kommer att stängas, säger Richard Bergström, VD i LIF. Beslutet visar i blixtbelysning situationen för forskningsintensiv läkemedelsindustri. LIFs kommentar om AstraZeneca
Replik av Richard Bergström på debattartikel i Dagens Medicin skriven av SBU som påstår att industrin inte vill bli granskade.
Den första studieresan i läroprojektet "Framtidens Hälso- och Sjukvård" går till Nederländerna den 26-28 april.

Mer information om resan samt anmälningsfunktion kommer inom kort!

LIF inbjuder till en konferens om etik, attityd och ansvar i samarbetet med intresseorganisationer. Konferensen vänder sig till LIFs medlemsföretag, Handikappförbunden och dess länsföreningar. Program och anmälan till Dialog 27 april