Johnny Munkhammar är författare till denna LIF Rapport, där han går igenom frågan om möjligheten för utökad svensk handel med tjänster inom sjukvårdens område. Hans tes är att sådan handel är positivt för sjukvården i sig, samt ger även välfärdsvinster för landet.
Rapporten kan beställas kostnadsfritt från LIF, eller laddas ned som pdf.

Gullers Grupp har sammanfattat 34 seminarier med sjukvårdstema under årets Almedalsvecka. Sammanfattningarna representerar ett flertal olika organisationer och ämnen.
Ladda ner Sjukvården i Almedalen 2010 (pdf 3,3 MB, nytt fönster)

Under våren 2009 utarbetade TLV och LIF ett förslag för besparingar inom läkemedelsområdet. Det innebar sänkta priser på de originalläkemedel som när patentet gått ut fått konkurrens av utbytbara kopior, så kallade generika. Nu finns resultatet av ett år med det nya systemet:
Vi skulle spara 350 miljoner. Det blev 421 miljoners besparing. Läkemedelsföretagen sparade alltså 20 procent, eller 71 miljoner kronor, mer än beräknat åt landstingen.

Fulltecknad - anmälan till kölista möjlig
Hälso- och sjukvården i USA tilldrar sig just nu stort intresse på grund av de nationella övergripande reformerna med målet att åstadkomma en effektivare, billigare och mera rättvis vård.

Programmet består av förberedda studiebesök där värdarna fått en bild av gruppens deltagare, deras konkreta lärbehov liksom den svenska vårdens utvecklingsläge i de aktuella frågorna.
2010-07-01
LIFs "Tre goda råd till partierna" (pdf, nytt fönster)
2010-06-22
Trepartssamarbete för bättre läkemedelsanvändning och stärkt forskning i Sverige
2010-06-10
Internationellt beslut om nya regler för att motverka ”spökskrivning”
2010-05-11
Är ditt läkemedel med i läkemedelsförsäkringen?
2010-05-05
Släng gamla Fass-böcker!
2010-05-03
LIFs FoU-enkät 2009 (pdf 406 kB, nytt fönster)
2010-04-23
Uppföljning av prissänkningar i juli 2009